Pomoc drogowa – ile trzeba czekać?

Ostatnio miałem niezbyt przyjemną okazję do sprawdzenia czasu oczekiwania na przyjazd pomocy drogowej. Samochód nawalił mi tuż koło Libiąża, a potrzebowałem szybko dojechać do Tychów załatwić jeszcze parę spraw. Jak zwykle w takim przypadku krótka piłka – komórka w dłoń, internet i szukamy – najpierw „pomoc drogowa”, jednak zaczęły mi wyskakiwać wyniki głównie firm z Katowic, więc nie było szans na zdążenie z dojazdem. 

Dopiero wyszukiwanie lokalne – „pomoc drogowa tychy” ujawniło idealnego kandydata – firmę z Bierunia, mieszczącego się dokładnie w połowie drogi między Libiążem i Tychami. W ogłoszeniu – „Szybki dojazd”. Sprawdzimy.

Pomoc drogowa – czas oczekiwania

Oczekiwanie uprzyjemniałem sobie oczywiście tak, jak wszyscy w obecnych czasach to robią – zagrywaniem się w gry na komórce 😉 Ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu nie trzeba było bardzo długo czekać na przyjazd lawety – po moich poprzednich doświadczeniach, gdzie korzystałem z pomocy organizowanej przez ubezpieczyciela, wolałem postawić na prywatne zamówienie i się opłaciło. W pół godziny od mojego telefonu samochód był już zapakowany na lawetę, a my jechaliśmy już w stronę Tychów. Na lawetę z ubezpieczalni poprzednio czekałem 2,5 godziny…

Transport samochodu – co musisz wiedzieć

Pierwsza rzecz: nie chcesz się spieszyć. Tzn – jeśli się spieszysz, lepiej uzbrój się w cierpliwość. Prędkość maksymalna z jaką kierowcy pomocy drogowej chcą jeździć to okolice 80-90 km/h. Większa prędkość jest raz że dla nich nieekonomiczna, dwa – ryzykowna dla zamocowanego na lawecie samochodu. Oczywiście przyspieszą, jeśli ich poprosisz – i zapłacisz za nich ewentualne mandaty – ale musisz wziąć pod uwagę że nie chcesz się spieszyć.

Jeśli chodzi o samo ładowanie samochodu w moim przypadku nie musiałem nic robić – kierowca podjechał pod samochód, zapiął go na hol, wciągnął na lawetę i zabezpieczył, a cała operacja trwała raptem kilka minut. Jednak jak sam mówił – nie jest to reguła, bo obniżane samochody tuningowane często bardzo trudno wciągnąć tak, aby nie haratać przy tym podłogą  o lawetę…

Koszty transportu

O koszt dobrze zapytać się już dzwoniąc, i umówić się na daną stawkę.  Teksty reklamowe mówiące o transporcie za 1,20 czy 1,50 zł za kilometr „lekko” przekłamują prawdę, bo to stawki jeśli umówimy transport z wielodniowym wyprzedzeniem i w dodatku na bardzo daleki dystans – taki żeby kierowcy opłacało się z tym samochodem jechać Realnie, transport lawetą na krótki dystans to okolice 150 złotych. Im dłuższy dystans tym stawka kilometrowa niższa, ale kalkulując musimy brac pod uwagę również koszta dojazdu do i z miejsca holowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *